Telewizja Uniwersytetu Zielonogórskiego Telewizja Uniwersytetu Zielonogórskiego Telewizja Uniwersytetu Zielonogórskiego

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego

W piątek, 4 marca 2016 roku w Bibliotece Uniwersytetu Zielonogórskieo obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Jednym z podstawowych postulatów wpisanych w formułę tego przedsięwzięcia jest upowszechnianie przekonania o ważności języka ojczystego oraz dbałość o polszczyznę.
Tegorocznie obchody rozpoczęły Potyczki z polszczyzną – czyli konkurs dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych, w którym zmagały się ze sobą zespoły z Głogowa, Sulechowa, Świebodzina, Szprotawy, Wolsztyna i Zielonej Góry. Kolejnym punktem Dnia języka był m.in. wykład dr. hab. Piotra Kładocznego pt. Świat dźwięków w języku.
Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego to święto, które ma przypominać o potrzebie ochrony różnorodności językowej.  Zostało ono ustanowione przez UNESCO w 1999 roku.
Obchody na Uniwersytecie Zielonogórskim zorganizowali członkowie zielonogórskiego oddziału Towarzystwa Miłośników Języka Polskiego przy zaangażowaniu studentów  Wydziału Humanistycznego oraz Wydziału Pedagogiki, Psychologii i Socjologii.
Druga odsłona Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego na UZ odbyła się pod patronatem prorektora ds. studenckich prof. Wojciecha Strzyżewskiego i dziekana Wydziału Humanistycznego prof. Sławomira Kufla.


 

   Kontakt

TV@UZ
Telewizja Uniwersytetu Zielonogórskiego

 

Redakcja:

al. Niepodległosci 13
65-001 Zielona Góra
tel.: (+48 68) 328 78 80

e-mail: tv@uz.zgora.pl

www.tv.uz.zgora.pl